Praca, biznes

Ubezpieczenia, informacje finansowe…

Praca-Zarządzanie ryzykiem

  • 26 grudnia 2015
  • Praca
  • No Comments

Szukając ofert pracy w zakresie finansów często natrafiamy na stanowiska wcześniej nam nie znane, o których istnieniu wcześniej nie słyszeliśmy. Wraz z rozwojem oraz powstawaniem coraz to nowszych technik, technologii oraz zaostrzania się konkurencji, potrzeba jest tworzenia nowych stanowisk, które w pewien sposób zabezpieczą działalność firmom i pozwolą uniknąć kryzysowych sytuacji. Jednym z takich stanowisk jest inspektor, specjalista czy też ekspert do spraw zarządzania ryzykiem. Jest to bardzo ciekawe i rozwojowe stanowisko.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Osoby na takim stanowisku zajmują się badaniem i zarządzaniem ryzykiem między innymi biznesowym, finansowym, operacyjnym, kredytowym czy też rynkowym lub walutowym. Specjaliści do spraw zarządzania ryzykiem mogą znaleźć pracę w niemal każdym sektorze. Osoby takie zatrudniane są w bankach, instytucjach finansowych, biurach maklerskich, a nawet w firmach produkcyjnych, usługowych czy handlowych. Ich praca polega przede wszystkim na identyfikacji wystąpienia potencjalnego ryzyka oraz wdrożeniu odpowiednich procedur pozwalających zapobiegać powstawaniu ewentualnego ryzyka czy też całkowicie je wyeliminować, zawieranie różnych transakcji oraz wykonywanie wielu innych zadań związanych z szacowaniem i ograniczaniem ryzyka.

To jakie obowiązki będą należały do takiej osoby zależy od specyfiki i branży firmy, a także czy będzie to specjalista od ryzyka kredytowego, walutowego czy jeszcze jakiegoś innego. Z pewnością taka osoba musi mieć wykształcenie wyższe ekonomiczne czy też z zakresu finansów, ścisły umysł i bardzo wysoko rozwinięte umiejętności analityczne. Bez tego z pewnością nie zrobi kariery w zarządzaniu ryzykiem. Specjalizacja związana z zarządzaniem ryzykiem jest stosunkowo młoda, mało kto słyszał o czymś takim. Jeszcze bardzo wiele firm, w szczególności polskich, nie ma zatrudnionych specjalistów do spraw zarządzania ryzykiem. Jest to spowodowane tym, że nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że coś takiego istnieje oraz jak bardzo ważne jest zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach.


Dodaj komentarz