Praca, biznes

Ubezpieczenia, informacje finansowe…

Praca-Finanse

  • 8 lutego 2016
  • Praca
  • No Comments

Kończąc studia związane z finansami nie koniecznie muszą szukać pracy w księgowości. W wielu firmach, najczęściej tych większych, w których obowiązują pewne procedury, oprócz działu księgowości jest także osobny dział finansowy czy też controllingu. W tych działach pracują osoby, które mają wykształcenie wyższe związane właśnie z finansami, mają ścisły umysł, potrafią patrzeć przez pryzmat liczb i posiadają umiejętność analitycznego myślenia. Oczywiście będąc zaraz po studiach, nie mając żadnego praktycznego doświadczenia, na początek można ubiegać się o staż w dziale finansowym, a dopiero z czasem, w miarę rozwoju i nabywania umiejętności, starać się o awans.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wiele firm stawia właśnie na absolwentów kierunków ekonomicznych, których odpowiednio szkoli i zatrudnia jako swoich specjalistów. W dziale finansowym można pracować na wielu różnych stanowiskach. Między innymi są to analityk finansowy, specjalista ds. controlingu czy też po osiągnięciu większego doświadczenia i umiejętności kontroler finansowy czy nawet dyrektor finansowy. Oczywiście praca w controlingu czy ogólnie związana z finansami przedsiębiorstw jest bardzo odpowiedzialna. Wymaga ogromnego skupienia i koncentracji, nie dopuszczalne jest popełnianie błędów przy obliczeniach. Od właściwego przygotowania analiz i wniosków może zależeć całe funkcjonowanie firmy. Na podstawie otrzymanych danych tworzy się plany i prognozy na przyszłość, kontroluje się koszty, wydatki oraz przychody. Na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych wyciąga się wnioski, na podstawie których oceniane są dalsze przedsięwzięcia oraz ich opłacalność.

Dział księgowości także obarczony jest ogromną odpowiedzialnością, nawet karną. Księgowi przygotowują bilanse oraz sprawozdania z bieżącej działalności dla kierownictwa. Wszystkie przychody i rozchody muszą być zawarte w takiej dokumentacji. W przypadku pominięcia jakichś danych czy też ukrycia informacji, może grozić księgowemu nawet sąd i więzienie. Księgowi i inni finansiści muszą być zatem osobami solidnymi, uczciwymi, rzetelnymi, dokładnymi, odpowiedzialnymi oraz umiejącymi rozwiązywać problemy. Na takich stanowiskach liczą się nie tylko umiejętności merytoryczne, wiedza czy doświadczenie, ale także i przede wszystkim cechy osobowościowe. Bez nich trudno byłoby sobie poradzić w takiej pracy.


Dodaj komentarz